Ernest H. Abernethy Prize in Student Publication Work
C. Jackson Cowart
2018
Danny Griffin Nett
2017
Corinne Anne Dymond
2016
Jennifer Elizabeth Surane
2015
Chelsey Elizabeth Dulaney
2014
Andrew Rhodes Thomason
2013
Steven Norton
2012
Sarah Victoria Frier
2011
Andrew Mark Dunn
2010
Carly Justine Swain
2009

 

Eben Alexander Prize in Greek
Evan Colby
2018
Vittorio Bottini
2017
Emily Grace Shanahan
2016
Nicole Grace Curtis
2015
Alexander Edward Carsten
2014
Caitlin Olsen Hines
2013
Margaret Mae Funkhouser
2012
Ashleigh Elizabeth Fata
2011
Henry Lawlor Spelman
2010
Henry Lawlor Spelman
2009

 

Peter C. Baxter Memorial Prize in American Studies
Morgan Vickers
2018
Megan Erin Pallante
2017
Karine Martel
2016
Abigail Banner Cooksey
2015
Sarah Hillsman Barger
2014
Alex Marc Gottschalk
2014
Nina Sophia Bryce
2013
Reed Nicholas Turchi
2012
Frank Bauer O’Hale
2011
Kara Elise Pearce
2011
Emily Dare Carter
2010
Thomas Jones Biggs Allin
2009

 

Bernard Boyd Memorial Prize
Sydra Siddiqui
2018
Averyl Julian Edwards
2017
Derek Pace
2016
Wilson Greene IV
2015
Nathan Spencer Tilley
2014
Jocelyn Kate Burney
2013
Stephen Jason Kirsch
2012
Matthew Scott Hoehn
2011
Angel Celeste Collie
2010
Abbas Rattani
2009

 

Camões Prize in Portuguese
Trevor Hair
2018
Joseph May
2017
Jared Parker Scruggs
2016
Alex Justin Nusbickel
2015
Helen Irene Rolf
2014
Jared Parker Scruggs
2013
Patrice Allan Weller
2012
Monica Andrea Palmeira
2011
Fernanda Sequeira Rossi
2010
Angel Celeste Collie
2009

 

James O. Cansler Service Award
Evangeline Liauw
2018
Khin Hnit Oo
2017
Cameron Shea Coughlin
2016
Shamira Yuday Lukomwa
2015
Hadriane Preston
2014
Lauren Kimberly Hovis
2013
Benjamin Mintz Elkind
2012
Wyatt Elliott Bruton
2011
Kathryn Grace Killman
2010
Sophie Eleanor Solomon
2009

 

Cornelius O. Cathey Award
Evan Colby
2018
Sertanya Reddy
2017
Olivia A. Bass
2016
Angel Hannah Washington
2015
Dillon Oliver Robinson
2014
Margaret Grace Hatcher
2013
Ovik Banerjee
2012
Angela Ruth Spong
2011
Jordan Thomas Treakle
2010
2009
Casey Paige Beckner

 

Chi Omega Award for Scholarship and Leadership
Claire Salisbury
2018
Catherine Branch Blair
2017
David John Clancy, Jr.
2016
Aleksander Huryn Seymore
2015
Chelsey Elizabeth Dulaney
2014
Mackenzie Ray Thomas
2013
Edina Cindy Wang
2012
Kimberly Brooke Garner
2011
Maura Elizabeth Baldiga
2010
Keri Lane Berman
2010

 

Class of ’56 Livas Award
Charity Lackey
2018
Sroda Abui Porter
2017
Mildred McGehee Dasher
2016
Claire Vita Clement
2015
Erin Claire Richardson
2014
Olivia Reid
2013
Wesley Adam Scercy
2012
Kara Elise Timmons
2011
Desireé Alexa LaGrappe
2010
Tamryn LaShea Fowler
2009

 

Class of 1938 Joseph F. Patterson, Jr. and Alice M. Patterson International Leadership Award
Myra Waheed
2018
Savannah Elaine Wooten
2017
Matthew David Coss
2016
Aisha Anwar
2015
Rachel Avi Silberman Holtzman
2014
Chenxi Yu
2013
Brendan John Yorke
2012
Nida Waheed
2011
Taylor Jo Isenberg
2010
Carlos Rafael Toriello
2009

 

The Gladys and Albert Coates Award
Katharine Shriver
2018
William Cole Simons
2017
David B. Joyner
2016
Austin John Root
2015
Zachary Ferguson
2014
Travis Crayton
2013
Zachary Mark De La Rosa
2012
Stephen David Brown
2011
Margaret Barbara Zhou
2010
Elizabeth Lillian Humphrey
2009

 

George H. Cocolas Pharmacy Student Body Award
Ina Liu
2018
Jennifer Ku
2017
Sari Rachel Freedman
2016
Stacy Saithy Tse
2015
Joseph DeMaio Moore
2014
Maya Chen Wai
2013
Jeremy Dale Moretz
2012
Jeffrey Scott Reichard
2011
Maurice DeAngelo Alexander
2010
Ryan King Owenby
2009

 

Josephus Daniels Scholarship Medal
Patrick J. Buhr II
2018
Brian Francis Schmid
2017
Salvatore Joseph Savarese, Jr.
2016
Lonnie Wayne Carraway, Jr.
2015
Leslie Paige Nelson
2014
John Alexander Lawler
2013
Kyle Douglas Olson
2012
Erika Michelle Stratton
2011
Mary Beth Holder
2010
John Setian Powell
2009

 

Roger A. Davis Memorial Award
Augustin Baler
2018
Jacob Chihhsuan Kuo
2017
Moza Abeid Hamud
2016
Jessica Caitlin Porter
2015
Taylor Ray Bates
2014
Hans Peng
2013
Heather Alice Robertson
2012
Zachary Stephen Cole
2011
Ryan Michael Collins
2010
Robert William Dawson
2009

 

Paul Debreczeny Prize in Slavic Languages and Literatures
Katarzyna Leszczuk
2018
Leona Aisha Amosah
2017
Andrew J. Thompson
2016
Jasmine Lee Trinks
2015
Peter Cameron Alfredson
2014
Kathryn Alyssa Pribble
2013
Lara Sophia Szypszak
2012
Jenya Spallino-Mironava
2011
Kevin James Miller
2010
James Cooper Wilder Bullard
2009

 

Patrick F. Earey Award
Shelby Waldron
2018
Gabrielle Marie Smith
2017
Sandra Leland Hoyt
2016
Meredith Grace Mock
2015
Michelle Mariko Ikoma
2014
Hope Elizabeth Almeida
2013
Katherine Frances Moise
2012
Nora Granfield Brody
2011
Morgan Hampton Randall
2010
Leigh Anne McLaughlin
2009

 

Marc Adam Eisdorfer Award In Linguistics
Megan Fletcher
2018
William Thomas Jefrrey Carter
2017
Neal Siekierski
2016
Amaya O. Madden
2015
Natalie Claire Feingold
2014
Ivy Ilyse Hauser
2013
Lúcia Lopes Fischer
2012
Gudrun Bjorg Gylfadottir
2011
Rachel Ann Steindel
2010
Scott William Horton
2009

 

Federico G. Gil Award
Edward Kidder Graham Award
Neil Harwani
2018
Taylor Ray Bates
2017
Merrick Robinson Osborne
2016
Clyde Mangum III
2015
Hillary G. Landau
2014
Karina Soni
2013
Erin Hiatt
2012
Nisha Verma
2011
David Mark van Dokkum
2010
Louis Penn Clarke
2009

 

Frank Porter Graham Award
Erika Franco Quiroz
2018
Keegan Kean McBride
2017
Julia Diane Stroup
2016
Blanche Amelia Sherwood Brown
2015
Kevin Claybren
2014
Mackenzie Rae Thomas
2013
Laurel Ashton
2012
David Thomas Horton
2011
Margaret Marie West
2010
Daniel Ryan McGrath
2009

 

Jane Craige Gray Memorial Award
Susan Chen
2018
Oluseun Olanrewaju Omitoogun
2017
Juliana D. Ritter
2016
Diana Dayal
2015
Brooke Ashley Hill
2014
Hetali Lodaya
2013
Karen Obando
2012
Elizabeth Landon McCain
2011
Alexandra McNeal Loizias
2010
Margaret Marie West
2009

 

Greek Alliance Council Award
Claudia Yatzkan
2018
Cecilia Sugeira Pepper
2017
Nayira Inez Warren
2016
Priyanka Sudhir Mehta
2015
Vivian Tran Le
2014
Anthony Craig Locklear II
2013
Ronald Rojas
2012
Rachel Ann Ensing
2011
Saket Nigam

2010

 

Boka W. Hadzija Award
Sallie Nowell
2018
Kirstin Peterson Frescoln
2017
Taylor Anne Livingston
2016
Kiran Marie Bhardwaj
2015
Alexandra Jazz Dickinson
2014
Xin Liu
2014
Stephanie Lynnette Baker
2013
Jasmine Talameh
2012
Matthew John Olmsted
2011
Theresa Elizabeth McReynolds
2010
Elizabeth Ann Torrone
2009

 

I. R. Hagadorn Award
Alicia Chen
2018
Anne Yichen Feng
2017
Harish Sephardi Pudukodu
2016
Blake Marie Hauser
2015
Julia Danielle Elizabeth Whitley
2014
Joseph Scott Goodwin
2013
Lei Lei
2012
Eric Prescott Jones

2011

 

Jacques Hardré Undergraduate Award for Excellence in French
Andrew Clark
2018
Anna Elise Taylor
2017
Renata Barsanti
2016
Abigail Marie Dennison
2015
Austin Roy Cooper
2014
Annie Catherine Segal
2013
Diane Christine Morris
2012
Kelsey Carley Salvesen
2011
Courtney Ann Kurinec
2010
Bevin Laurel Maultsby
2009

 

Edward McGowan Hedgpeth Award
Anna Berrier
2018
Kathryn Bumgarner
2018
Anna E. Dodson
2017
Kaylyn Beatrice Pogson
2017
Christine Keeyoon Nam
2016
Avanti Vinay Shirke
2016
Natalie Nicole Broadway
2015
Sarah Dong Chen
2015
Aidan Joy Berry
2014
Nicole Marie Lawing
2014
Frederick Charles Morgan IV
2013
Kelsey Pan
2013
Matthew Foster Baker
2012
Rachel Ann Johnston
2012
Lauren Nami Brown
2011
Matthew James Howard
2010
Stephanie Christine Maxwell
2009

 

The Archibald Henderson Mathematics Medal
Shending Sun
2018
David John Spencer
2017
Samuel DeHority
2016
Anya Ellen Katsevich
2015
Marshall Ward Lochbaum
2014
Shreyas Samir Tikare
2013
Nathan Michael Vos
2013
William Arthur Schlieper
2012
George Perry Harabin
2011
Matthew Blair Hernandez
2010
Joshua Raymond Schwartz
2009

 

John Honigmann Undergraduate Honors Thesis Award
George Moses Horton Award for Multicultural Leadership
Jonathan Smith
2018
Regan Downey Buchanan
2017
Kierra L. Campbell
2016
Carla Isabel Salas
2015
Sharessa Cherwayne Royster
2014
Alexis Monet Davis
2013
Benjamin Mintz Elkind
2012
Lisle Finna Bull
2011
John Andrew Mundell
2010
Eboni Angel Blake
2009

 

Robert B. House Distinguished Service Award
Hiwot Ekuban
2018
Brittany LeeAnn Brattain
2017
Borahmie Chon
2016
Patrick Thomas Mateer
2015
Ethan Collin Cicero
2014
Stewart Whitfield Boss
2013
Mehrin Islam
2012
Sista Jakelin Bonilla
2011
Whitney Megan Jones
2010
Hayley Marie Thompson
2009
Samuel Peter Wurzelmann
2009

 

Robert B. House Memorial Prize in Poetry
Evana Bodiker
2018
Sumeet Chandrashekar Patwardhan
2017
Lauren Ashley Moore
2016
Coco Nell Wilder
2015
Alexander Edward Karsten
2014
Benjamin Pearce Miller
2013
Emily Anele Banks
2012
Grace Anne MacNair
2011
Matthew Scott Poindexter
2010
Juliana Kathryn Daugherty
2009

 

Interfraternity Council Man of the Year Award
Matthew Mengert
2018
Morgan McKenna Pergrande
2017
Peter E. Diaz
2016
Kenan Lee Wilkinson Drum
2015
Peter Harris Blumberg
2014
Jack Andrew Partain
2013
Brent Ford Macon
2012
William Tucker Piner
2011
Charles Baxter Winn
2010
Patrick Christopher Carter
2009

 

E. Eugene Jackson Award
Micheline Amisi
2018
Boateng Appiah Kubi
2017
Lynn-Indora Edmond
2016
Katrina Louise Hauprich
2015
Christopher David McCartney Lambden
2014
George Lawson Kuehnert
2013
Caitlin Murray Goforth
2012
Cameron Justin Tyler
2011
Walker Alexander Sigmon
2010
Pablo Friedmann
2009

 

James M. Johnston Distinguished Senior Award In the Nursing Program
Allison Desaro
2018
Emma Elizabeth McFarlane
2017
Jake Christopher Edwards
2016
Emily Catherine Morgan
2015
RuthAnne McLendon
2014
Karley Elizabeth Saffer
2013
Camila Antonia Salvo-Lewis
2012
Corinne Marie Arundell
2011
Tiffany Rochelle Boller
2010
Alisa Grey Echstenkamper
2009

 

James M. Johnston Distinguished Senior Award In the Undergraduate Program
David Katibah
2018
Bronwyn Elizabeth Fadem
2017
Sierra Hope Lyda
2016
Lily Ruth Broming
2015
Stephanie Marie Tolar
2014
Dylan James Greenleaf
2013
Benjamin Ruiz Rosado
2012
Wen-How Edward Hsyeh
2011
Samantha Lauren Estevez
2010
Julie Teresa Mikus
2009

 

Alexander Julian Prize
Isys Hennigar
2018
Tracie Elizabeth Hayes
2017
Tracie Elizabeth Hayes
2016
Diego Carlos Camposeco
2015
Rachel Elizabeth Johnson
2014
Joseph Gray Swartzel
2013
Hannah Walid Shaban
2012
Ariel Elyse Rudolph
2011
Soo Jin Kim
2010
Charlotte Louise Townes
2009

 

Brenda W. Kirby Award
Emily Blackburn
2018
Johnny Vang
2017
Jaelyn Taylor Coates
2016
William Henry Harrison Chapman
2015
Aubree Broadwater
2014
Monisola Osayuwamen Oyedepo
2013

 

The Mary Turner Lane Award in Women’s and Gender Studies
Sarah Jeffries
2018
Justine Taylor Orlovsky-Schnitzler
2017
Emmy Johnson
2016
Rebecca Marie Mitchell
2015
Hieu Cong Nguyen
2014
Katherine Marie Watkins
2013
Billy Edward Kluttz
2012
Anne Margaret Walker
2012
Bethany Amanda Corbin
2011
Kimberly Brooke Garner
2011
Samantha Lauren Estevez
2010

 

Irene F. Lee Award
Ami Patel
2018
Danielle Spitzer
2017
Srishti Dasarathy
2016
Chelsea Kay Barnes
2015
Courtney Belle Sanford
2014
Amanda Claire Grayson
2013
Morgan Abbott
2012
Adele Smith Ricciardi
2011
Zena Maria Cardman
2010
Merrybelle Mengjia Guo
2009

 

Robert White Linker Award
Alaina Cole
2018
Madison Scott Alexander
2017
Matthew Scott Renn
2016
Chuchitra Thanigaivasan
2015
Christopher Joseph Cunningham
2014
Jennifer Leigh Bingham
2013
Dale Quentin Johnson
2012
Ashley Morgan McAlarney
2011
Samantha Leslie Thomas
2010
Christopher Bailey Williams
2009

 

Ernest L. Mackie Award
Johnny Vang
2018
Travis Benjamin Broadhurst
2017
Keegan Kean McBride
2016
Rodney Oscar Anderson, Jr.
2015
Kyle Ashley Leggett
2014
Brendan John Yorke
2012
Benjamin Ruiz Rosado
2011
David Strauss Baron
2010
Thomas Clinton Ginn
2009

 

Willie P. Mangum Medal in Oratory
Matthew Jackman
2018
Alexandra Sasha Gombar
2017
Tyler Wayne Clay
2016
Isaac Maynard Warshauer
2015
Linet Thomas Menachery
2014
Carlyle Alexander Blomme
2013
Emma Christine Pham
2012
Erica Michelle Pressley
2011
Daniel Aaron Friedman
2010
Elyssa Kathleen Sharp
2009

 

George C. Marshall Award
Luke Boehm
2018
Jared Lee Miller
2017
Erik Michael Kellomaki
2016
Tyler Scott Miranda
2015
Samuel George Pulliam
2014
Marshall Scott Phillips
2012
Matthew William Enderlein
2011
David Lee Brandl
2010
Adam Preston Storck
2009

 

McNally Award for Excellence in Geography
Anne Sutton
2018
Tony Hong Liu
2017
Ian Michael Gallager
2016
Ellen Corbitt Currin
2015
Ashley Nicole Ownbey
2014
Joseph Allen Daniels
2013
Lillian Kazimiera Steponaitis
2012
Sarah Reece Johnson
2011
Ross Patrick Connolly
2010
Samantha Claire Reichle
2010
Melissa Lee Henderson
2009

 

National Pan-Hellenic Council Award
Jada Weathers
2018
Mishana Jalissa Sturdivant
2017
Summer Christen Holmes
2016
Alyssa Victoria Townsend
2015
Lisa Afua Owusu-Antiwiwaah
2014
Denzel Wesley McCollum
2013
Rachel Monique Dukes
2012
DaShon Lanell Williams
2011
Ashley Chaunte Harrington
2010
Stephen Gabriel Barber
2009

 

Howard W. Odum Undergraduate Sociology Award
Kathleen Arney
2018
Oluseun Olanrewaju Omitoogun
2017
Joshua T. Green
2016
Aura Victoria Castillo
2015
Ashelee Yue Yang
2015
Amanda Frances Baldiga
2014
Samantha Nicole Martinez
2013
Linzie Channan Gray
2012
Natassia Theresa Rodriguez
2011
Johnathon Daniel Muñoz
2010
Parfait Ugizinshuti Gasana
2009
Laurie M. Graham
2009

 

Panhellenic Council Woman of the Year Award
Mary Grady Bell
2018
Miller McKimmon Winston
2017
Halie Madison Ellinger
2016
Emily Margaret Beaty
2015
Rachel Lynne Brown
2014
Brielle Nicole Mantin
2013
Lindsey Elizabeth Stephens
2012
Rhea Sarah Keller
2011
Melissa Reid Biediger
2010
Meredith Lynn Martindale
2009

 

Rob Park Memorial Award
Carly Michelle Couch
2013
Kira Anne Lumsden
2012
Trenton Tyler Kool
2011
Emmanuel Opoku, Jr.
2010
William Vince Hyatt
2009

 

John Johnston Parker, Jr. Medal for Unique Leadership in Student Government
Collin Miller
2018
Harry Joe Edwards
2017
Kamieo L. Lewis
2016
Nikita Shamdasani
2015
Brendan Angelo Nally
2014
Christopher Adam Scanzoni
2013
Jonathan Bratton McCay
2012
Deanna Mayo Santoro
2011
Cameron Lindsey Randall
2009

 

Wallace Ray Peppers Award in Performance of African And African-American Literature
Ebony Watkins
2018
Ashlei Lauryn Heffernan
2017
Elvin Jarrod James
2016
Karen Ashley Winkfield
2015
Lauren Amber Bullock
2014
Jessica L. Boone
2013
Shani Tené Watson
2012
Kuamel Winston Stewart
2011
Olubunmi Olufunke Fashusi
2010
Alysa Renee Campbell
2009

 

Marty Pomerantz Sport Clubs Council Achievement Award
Megan Fletcher
2018
Rachel Miriam Schwab
2017
Eric Hardin Rossitch
2016
Camille Elyse Morgan
2015
Taylor Channing Mays
2014
Elizabeth Abbey Sims
2013
Caitlin Rain Williams
2012
Morgan Leigh Taylor
2011
Taylor Whitfield Warren
2010
Kathleen Alicia Casanova
2009

 

L. Richardson Preyer Award for Excellence in Political Science
Rachel Nixon
2018
Lauren Grace Kent
2017
Katherine Anne Stotesbery
2017
Marques Ray McPhail
2016
Samantha Jean Hovaniec
2015
Anna Elizabeth Sturkey
2014
Rachel Maureen Myrick
2013
Mary Alice Kroeger
2012
Max Lonnie Rose
2011
Nathan Alexander Fennell
2010
Stephen Legrande Vance
2009

 

Kenneth C. Royall Award
Cristela Rochelle
2018
Caitlin Tokas Malone
2017
Reghan Katherine Horman
2016
Kyle Ashley Leggett
2015
Dylan James Hunter
2014
Kyle Michael Swartz
2013
William Davison Camp
2012
Mary Helen Marino
2010
Sarah Jane Blanks
2009

 

Louis D. Rubin, Jr. Prize In Creative Writing
Jacqueline Kenny
2018
Christine Jean Yvonne Lloyd
2017
Heather Pilar Wilson
2016
Blayne Brooks Telling
2015
Holli Elise McClean
2014
Meredith Anne Jones
2013
Rose Emory Lambert-Sluder
2012
Adam O’Fallon Price
2011
Hannah Karen Easley
2010
Samuel Jackson Need
2009

 

J. Maryon Saunders Award
Abigail Deberry
2018
Maribeth Ann Blonchek
2017
Sarah Elizabeth Crownshaw
2016
South Alexander Moore
2015
Kathleen Frances Goolsby
2014
Justin Robert Sodoma
2013
Olivia Hammill
2012
Chelsea Christine Phillips
2011
John Jacob Byrne
2010
Katherine Greer Littlefield
2009
Jordan Blaine Myers
2008
Katherine Manley Butler
2007
Alexander M. Freeman
2006
Joseph David Hoyle
2005
June Madeline Mayhew
2004
John Matthew Leatherman
2003
Brigida Chalice Mack
2002
Barry Omar Gaetean Brinkley
2001

 

Sessoms-Meyer Excellence in Recreation Administration Award
Jessica Elaine Cox
2016
Michael Anthony Diaz
2015
Taylor Stokes Hardee
2014
Hailey Janes Kessler
2013
Taylor Elizabeth Long
2013

 

Paul E. Shearin Outstanding Senior Award in Physics
John Martin
2018
Sheridan Beckwith Green
2017
Claire Salemi
2017
Tyler Davis Blanton
2016
Eric P Boyers
2016
Cora Margaret Went
2015
Ari Benjamin Zitin
2014
Alexandru Bacanu
2013
John Melvin Hardin
2012
Len Takahashi Evans
2011
Jennifer Elizabeth Dixon
2010
Mark Daniel Schubel
2010
Jonathan Campbell Toledo
2009
Anna Dmitriyevna Derbakova
2008
Nora A Tramm
2007
Andrew Fuller
2006

 

Hampton Shuping Prize
Christopher Johnson
2018
Craig Wold Amasya
2017
Anne Burke Baldridge
2016
Andrew Jonathan Wood
2015
Michelle Mariko Ikoma
2014
Abby Caroline Harrill
2013
Haley Elizabeth Tan
2012
James Andrew La Vela
2011
Christopher Gordon Myers
2010
Lisa Marie Williford
2009

 

Earl Slocum Band Award
Jack Livingston
2018
Kenneth Isaac Weber
2017
Jonathan Robert Minnick
2016
Bobby Glenn Warren III
2015
Rebecca Elisabeth Clemens
2014
Richard Bradford Drehoff, Jr.
2013
Philip Melancthon Snyder V
2013
Margaret Ann Unger
2012
Elizabeth Frances Rhyne
2011
Jordan Elizabeth Webb
2010
Channing Ja’Mel McCullough
2009

 

The Keith Shawn Smith Award for Community Development and Mentorship
Victoria Kwon
2018
Nyla Zeng Numan
2017
Madison Scott Alexander
2016
Deanna Zhong
2015
Jasmine Ke-yan Sun
2014
Christopher Daniel Silva
2013

 

Walter S. Spearman Award
Travis Broadhurst
2018
Nicholas Li-wen Hatcher
2017
Jeremy A. McKellar
2016
William Matthew Collette
2015
Joshua Michael King
2014
Kyle Michael Swartz
2013
Raj Shah
2012
Wen-How Edward Hsyeh
2011
Charles Bowne Peterson
2010
Nicholas Buell Anderson
2009

 

Sterling A. Stoudemire Award For Excellence In Spanish
Francis Rueland
2018
Enrique Hernan Santacruz Toloza
2017
Victoria Wilson Storey
2016
Jessica Leigh Maldonado
2015
Ashley Paige Rivenbark
2014
Emily Alyssa Whitfield
2013
Jonathan Gammon McClure
2012
David John Giancaspro
2011
Kane Donan Smego
2010
Robert Allan Sharpe
2009

 

Student Undergraduate Staff Award
Ramon Carr
2018
Kate Kryder
2017
Tiffany J. Harris
2016
Andrew Kane
2015
Danny DePuy
2014
Carolyn Byrne
2013
John David Mendoza Brodeur
2011
Robert Pleasants
2010
Duane L. Deardorff
2009

 

Student Undergraduate Teaching Award
Devin J. Christensen
2018
Cullen L.G. Davidson, IV
2018
Christopher Gentilviso
2018
Bradley A. Hammer
2018
Andreas Jozwiak
2018
Cheryl L. Moy
2018
Arundati Nagendra
2018
Clark Williamson
2018
Carol Ann Wolf
2018

 

Algernon Sydney Sullivan Award
Samantha Espada
2018
Alexander Mebane III
2018
Peter Vicars Cooke
2017
Juliana D. Ritter
2017
Vishal S. Reddy
2016
Ajene N. Robinson-Burris
2016
Jessica Grace Cabrera
2015
Michael Paul Stawser
2015
Joel Joseph Hage
2014
Katie Charlene Savage
2014

 

Albert Suskin Prize in Latin
Evan Colby
2018
Gabrielle Marie Smith
2017
Kristina Wendi Cheung
2016
Kristina Wendi Cheung
2015
Kristina Wendi Cheung
2014
Rachel Elizabeth Hannah Mazzara
2013
Caitlin Olson Hines
2012
Hannah Louise Rich
2011
Evan Kershaw Rose
2010
Henry Lawlor Spelman
2009

 

Jim Tatum Memorial Award
Bryana Nguyen
2018
GHayley Nicole Carter
2017
Paige Elizabeth Neuenfeldt
2016
Thomas Benton Moss III
2015
Michelle Mariko Ikoma
2014
Jonathan Javell Cooper
2013
Tyler Paul Zeller
2012
Ryan Thomas Flanagan
2011
Marcus Darrel Ginyard
2010
William Garrett Reynolds
2009

 

Ferebee Taylor Award
Shafali Fleur Jalota
2017
Jane Quinn Jenkins
2016
Raquel Emiko Dominguez
2015
Anna Elizabeth Sturkey
2014
Henry Laurence Ross
2013
Jonathan Bratton McCay
2012
Sarah Anne Core
2011
Joseph Edward Strader
2010
Lisa Marie Williford
2009

 

Undergraduate Prize In Art History
Meredith Gracen Miller
2017
Arianna Nicole Ray
2016
Sarah Lee Molina
2015
Gwendolyn Marcella Gaylord
2014
Hannah Morgan Clager
2013
Ramey Elizabeth Mize
2012
Faye Farrah Fang
2011
Courtney Clark Whitaker
2011
Heather Elizabeth Hall
2010

 

Undergraduate Prize in Economics
Ariana Brynn Vaisey
2017
Michael A. Catalano
2016
Clayton Scott Hackney
2015
Chenxi Yu
2014
Sean Alexander Myers
2013
Russell James Westscott Martin
2012
David Doren Bellard
2011
James Joseph Waters
2010
Matthew M. Knepper
2009

 

Venable Medal
William Crossan Howland
2017
Stephanie Rayna Liffland
2017
Mary Kaitlyn Tsai
2016
Hongyu Zhong
2016
Margaret Jane Radack
2014
Bruce Gene Wei
2014
Shane Russell
2013
Haoming Xu
2013
Sophie Liu
2012
Matthew Robert Detter
2012
Chen Cheng
2011
Evan Chen Lien
2011
Thomas Carlton Allen
2010
Brittany Marie Fotsch
2010
Eleanor Winborn Rolfe
2009
Garrett S. Thompson
2009

 

Op White Prize in Geology
Emma Grace Blackwell
2017
Eric A.Barefoot
2016
Sarah Whiting Cooley
2015
Jason Andrew Hallman
2014
Evan Bruce Baker
2013
Siobhan Rosemary Kennedy
2012
Stewart Martin Edie
2011
Kathryn Elizabeth Metcalf
2010
Jacqueline Jessica Ratner
2009

 

Worth Awards
Jake Zachary Rohde
2017
Nathan Lewis Smith
2016
Olivia Leigh Branscum
2015
Thomas Alexander Pendlebury
2014
Daniel Everett Ferguson
2013
Maegan Michelle Fairchild
2012
Diana Michelle Hofler
2011
Kenneth Miller Silver
2010
Douglas Andrew Romney
2009